Media

That’s A Wrap on SWFF 2020!

Silver Wave Awards!
The Silver Wave Awards industry session, In Conversations, and Q & A’s are up on Youtube for everybody to watch at any time.
CLICK HERE

The 20th Silver Wave Film Festival ended officially on November 12, and it was a huge success!

Drum roll, please……The Viewer’s Choice Award Winner is Taylor Olson for BONE CAGE! 

The top 20 films for the 2020 Silver Wave Film Festival by audience vote on the SWFF Eventive Platform are:
1) Bone Cage

2) The Date

3) At the Back

4) Inceldom, or why are the angry men angry

5) Maya Eterna

6) Fighter

7) Mr. Emancipation

8) The World is Bright

9) Sky

10) A Madness to my Method

11) The Curse of Willow Song

12) Wharf Rats

13) Fratelli Come Prima (Brothers Again)

14) Little Orphans

15) Kitchenstacle

16) Standstill

17) POPS

18) Find Your Way

19) Getting the Words Out

20) Side of the Road

2020 Silver Wave Award Winners
Best Student Short 
Nominees:
1. Fighter by Meagan Brown 

3. Getting the Words Out by Paul De Decker and Laura Tulk

2. Brothers Again by Vanja Victor Kabir Tognola

Winner: Meagan Brown for Fighter

Excellence in Music Composition in a NB Short Film
Nominees:
1. Joel Thompson for Growing Younger

2. Mike Oz for Closet Space

3. Abigail de Niverville for Will O’Wisps

Winner: Mike Oz for Closet Space

Excellence in Art Direction in a NB Short Film
Nominees:
1. Arianna Martinez for Maya Eterna 

2. Gia Milani for At the Back

3. Bonita Chlow for Moving On

Winner: Arianna Martinez for Maya Eterna

Excellence in Sound Design in a NB Short Film
Nominees:
1. Gordon Mihan for Maya Eterna 

2. Bruce LeGrow for At the Back

3. Spencer Hetherington for Old Flame – A Super 8 Story

Winner: Spencer Hetherington for Old Flame – A Super 8 Story

Excellence in Picture Editing in a NB Short Film
Nominees:
1. Gia Milani for At the Back 

2. Gordon Mihan for Maya Eterna

3. Spencer Hetherington for Old Flame – A Super 8 Story

Winner: Spencer Hetherington for Old Flame – A Super 8 Story

Excellence in Cinematography in a NB Short Film
Nominees:
1. Jesse Anthony for At the Back 

2. Lance Kenneth Blakney for Maya Eterna

3. Spencer Hetherington for Old Flame – A Super 8 Story

Winner: Lance Kenneth Blakney for Maya Eterna

Best Experimental or Animated Short
Nominees:
1. Jeff and Kevin and the Dead Cow by Todd Fraser

2. Phenomena by Penny McCann

3. Point Collective by Laurence Sparks

Winner: Jeff and Kevin and the Dead Cow by Todd Fraser

Best Documentary Feature
Nominees:
1. ENTANGLED by David Abel and Andy Laub

2. The World is Bright by Ying Wang

3. Mr. Emancipation by Preston Chase

Winner: The World is Bright by Ying Wang

Best Canadian OR International Short
Nominees:
1. Inceldom, or why are the angry men so angry by Taylor Olson

2. A Madness to My Method by Aris Tyros

3. No Boundary by Tom Belding

Winner: No Boundary by Tom Belding

Best Documentary
Nominees:
1. When You Are Wild by Greg Hemmings

2. POETRYofPAYNE 2020 by Peter Evanchuck

3. Belle-Ile in Acadie by Phil Comeau

Winner: When You Are Wild by Greg Hemmings

Lex Gigeroff Excellence in Screenwriting 
Nominees:
1. Collaboration Station for Growing Younger

2. Arianna Martinez for Maya Eterna

3. Gia Milani for At the Back

Winner: Gia Milani for At the Back

Outstanding Performance by a NB Actress
Nominees:
1. Rebekah Johnson for Closet Space 

2. Houlie Duque for Maya Eterna

3. Petra Shepherd for The Whispering Candle

Winner: Houlie Duque for Maya Eterna

Outstanding Performance by a NB Supporting Actress
Nominees:
1. Aryelle Morrison for Closet Space

2. Shauna Stewart for The Whispering Candle

3. Melissa Peña for Maya Eterna

Winner: Shauna Stewart for The Whispering Candle

Outstanding Performance by a NB Actor 
Nominees:
1. Jon Wilkinson for At the Back

2. Jason K. Roy for Closet Space

3. Brian Mazerolle for The Whispering Candle

Winner: Jon Wilkinson for At the Back

Outstanding Performance by a NB Supporting Actor
Nominees:
1. Mike Bravener for At the Back

2. Ralph Pritchard for Closet Space

3. Jon Wilkinson for Growing Younger

Winner: Jon Wilkinson for Growing Younger

Best Genre Short 
Nominees:
1. Closet Space by Stephen McKinnon 

2. Growing Younger by Britany Sparrow and Joel Thompson

3. Digi-Dating, Anyone? by Brenda Malley and Nancy Lynch 

Winner: Closet Space by Stephen McKinnon 

Best NB Short Film
Nominees:
1. Maya Eterna by Arianna Martinez

2. At the Back by Gia Milani 

3. Old Flame – A Super 8 Story by Spencer Hetherington & Jesse Ricottone

Winner: At the Back by Gia Milani

The East Coast Camera Rental Award 
Winner: Gia Milani

The Jane LeBlanc Filmmaker Award 
Winner: John Young for Water into Wine

Brian Carty Film Volunteer Award Winner: Kristy Edwards!

WIFT-AT SALUTE Winner: Britany Sparrow

CBC/NB Joy Award  Winner: Arianna Martinez for OUT OF BODY, OUT OF MIND

About Silver Wave Film Festival 
The NB Silver Wave Film Festival (SWFF) screens feature films, documentaries and short films shot in the province and produced by New Brunswick filmmakers. It also showcases some of the best film and videos from Canada and around the world. By infusing a warm glow and setting the town abuzz, the Silver Wave Film Festival is a grand celebration of New Brunswick’s growing presence in the world of film and television entertainment. 

Website: www.swfilmfest.com
Facebook: https://www.facebook.com/silverwavefilmfestival/
Instagram: https://www.instagram.com/silverwavefilmfest/
Twitter: https://twitter.com/silverwavefilm
The Festival would not be possible without its major sponsors and supporters: 
Platinum Sponsors: Province of New Brunswick, City of Fredericton, Telefilm Canada, CBC, The Canada Council for the Arts, and the New Brunswick Filmmakers’ Co-operative.

Gold Sponsors: Don Chapman, East Coast Camera Rentals, Royal Bank of Canada.

Silver Sponsors: Jane LeBlanc Filmmaker Award, Picaroons Brewing Company 

Bronze Sponsors: DGC-Atlantic, Duncan L. MacDonald Chartered Professional Accountant, Charlotte Street Arts Centre, Robert Simmonds Clothing, Soundbud, Hemmings House, Teed Saunders Doyle Chartered Professional Accountants & Advisors, Cinema Politica, WIFT-AT.

Supporters: Stephen Butters, Sophie Lavoie, Maureen LeBlanc, Jan Thompson, Grid City, Matt Carter.

For more information, contact: 
Cat LeBlanc, Festival Organizer, Silver Wave Film Festival
[email protected]