Media

http://www.swfilmfest.com

Congratulations to the 2021 Silver Wave Award nominees and winners!
The nominees for Best Student Short
are:
1. City of Broken Dreams by Chen Yi Tang
2. Learning to Sing by Carolina Meza
3. Cocoon by Yinjie Wang
Winner: Learning to Sing by Carolina Meza
———————–
The nominees for Excellence in Music Composition in a NB Short Film are:
1. Scott Brownlee for Stand by You
2. Christian Berube in Picture Yourself
3. Cat LeBlanc for Goblin
Winner: Cat LeBlanc for Goblin
———————–
The nominees for Excellence in Art Direction in a NB Short Film are:
1. Lawren Campbell for The Root of All
2. Jeremy Brubacher for Goblin
3. Tracey Lavigne for Picture Yourself
Winner: Lawren Campbell for The Root of All
———————–
The nominees for Excellence in Sound Design in a NB Short Film are:
1. Rocklyn Warren for ALONE
2. Bruce LeGrow for Jerrycan
3. Christian Bérubé for Picture Yourself
Winner: Christian Bérubé for Picture Yourself
———————–
The nominees for Excellence in Picture Editing in a NB Short Film are:
1. Tracey Lavigne for Picture Yourself
2. Jeremy Brubacher for Goblin
3. Lawren Campbell for The Root of All
Winner: Tracey Lavigne for Picture Yourself
———————–
The nominees for Excellence in Cinematography in a NB Short Film are:
1. Jesse Anthony for Picture Yourself
2. Lawren Campbell for The Root of All
3. André Melanson for Daphnee
Winner: Jesse Anthony for Picture Yourself
———————–
The nominees for Best Experimental Short are:
1. Baby Teeth by Emma Morris and Vince Harttrup
2. Needles by Dawn George
3.Above a Grey/Green Sea by Kennlin Lake Barlow
Winner: Above a Grey/Green Sea by Kennlin Lake Barlow
———————–
The nominees for Best Animated Short are:
1. Science Project by Brandon Hicks
2. I Am the Warrior by Tara Audibert
3. The Abandoned Block by James Bourne
Winner: I am the Warrior by Tara Audibert
———————–
The nominees for Best Documentary Feature are:
1. One Pint at a Time by Aaron Hosé
2. The Pizza City You’ve Never Heard Of by Tristan Laughton and George Kalivas
3. We Were Here by Clyde Wray and Drew Murdock
Winner: The Pizza City You’ve Never Heard Of by Tristan Laughton and George Kalivas
———————–
The nominees for Best Canadian Short are:
1. His Little Issues by Charles Parisé
2. Torch Narrows by Simon Garez
3. Things We Feel But Do Not Say by Lauren Grant
Winner: His Little Issues by Charles Parisé
———————–
The nominees for Best International Short are:
1. One Twenty; Twelve Hundred by Saeed Zarei
2. Head Count by Nasser Sajjadi Hosseini
3. Fine by Maya Yadlin
Winner: Fine by Maya Yadlin
———————–
The nominees for Best Documentary Short are:
1. Rituals to Mitigate Pests by Robinson St. George
2. Song of the Stevedore by Shane Pendergrast
3. Pituamkek: A Mi’kmaq Heritage Landscape by John Hopkins and Jesse Francis
Winner: Rituals to Mitigate Pests by Robinson St. George
———————–
Lex Gigeroff Screenwriting AwardThe nominees for Excellence in Screenwriting in a NB Short Film are:
1. Ariana Marquis for Jerrycan
2. Tracey Lavigne for Picture Yourself
3. The Root of All by Lawren Campbell
Winner: Ariana Marquis for Jerrycan
———————–
The nominees for Outstanding Performance by an Actress in a NB Short Film:
1. Kaitlyn Adair in Stand by You
2. Ariana Marquis in Jerrycan
3. Jilly Hanson in Picture Yourself
Winner: Ariana Marquis in Jerrycan
———————–
The nominees for Outstanding Performance by a Supporting Actress in a NB Short Film are:
1. Jessica LeBlanc in Tainted Rose
2. Jenna McLaggan in Just Another Day
3. Jane Messervier in The Root of All
Winner: Jane Messervier in The Root of All
———————–
The nominees for Outstanding Performance by an Actor in a NB Short Film are:
1. Joshua Lebrun in Jerrycan
2. Liam McNamara in The Root of All
3. Ryan Brubacher in Goblin
Winner: Joshua Lebrun in Jerrycan
———————–
The nominees for Outstanding Performance by a Supporting Actor in a NB Short Film are:
1. Kayden Tompkins in Tainted Rose
2. Kyle Brubacher in Goblin
3. Rylan Melles in Stand by You
Winner: Rylan Melles in Stand by You
———————–
The nominees for Best Genre Short are:
1. ALONE by Stephen McKinnon
2. Stand by You by Britany Sparrow
3. Goblin by Jeremy Brubacher
Winner: Goblin by Jeremy Brubacher
———————–
The nominees for Best NB Short are:
1. Picture Yourself by Tracey Lavigne
2. Jerrycan by Ariana Marquis
3. The Root of All by Lawren Campbell
Winner: Jerrycan by Ariana Marquis
———————–
The 2021 Jane LeBlanc Filmmaker Award
Winner: Tammy Boyer for Boo Shadow!

———————–
2021 CBC/NB Joy Award.
Winner: Ariana Marquis

———————–